Šedivý vyzývá uprchlíky, aby šli na frontu. Ukrajina má zoufalý nedostatek vojáků. Češi poskytnou zásoby munice

Publikováno 25. 3. 2024
foto: youtube.com
foto: youtube.com / koláž: novinkov.cz

Ukrajinská armáda se v poslední době potýká s dvěma závažnými problémy: akutním nedostatkem vojenského personálu a dělostřelecké munice. Zatímco na druhou zmíněnou výzvu reaguje česká iniciativa, která zajišťuje dodávky dělostřeleckých nábojů od nejmenovaných spojenců, řešení prvního problému zůstává nejisté.

Nábor nových rekrutů se ukazuje jako mimořádně složitý, neboť občané se aktivně vyhýbají verbování a informují se o pohybu náborových komisí. To vede k tomu, že počet nově naverbovaných je značně omezený, přestože armáda potřebuje přes půl milionu mužů.

V současnosti se odhaduje, že asi 650 tisíc Ukrajinců žije v zemích Evropské unie, ale snahy Kyjeva o jejich návrat domů narazily na odmítavý postoj Bruselu, který nechce vydat lidi se statusem uprchlíků. Generál ve výslužbě Jiří Šedivý považuje tuto situaci za chybnou a apeluje na západní země, aby umožnily návrat bojeschopných mužů zpět na Ukrajinu.

Strach z mobilizace a politická odpovědnost

Podle generála Šedivého se ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhýbá provádění rozsáhlejší mobilizace z obavy z politické odpovědnosti. To je zčásti důsledkem výrazných ztrát, které ukrajinská armáda utrpěla, a nutnosti změnit taktiku boje.

„Zelenskyj čekal příliš dlouho s nezbytnými změnami, které byly potřebné již v listopadu,“ uvedl generál Šedivý pro Echo Pavla Štrunce a CNN Prima NEWS. Vyjádřil přesvědčení, že rozhodnutí o mobilizaci nakonec padne, ale celý proces se bude rozbíhat pomalu, což může mít negativní dopad na obranyschopnost Ukrajiny.


Pokud se ukrajinské velení nepodaří rychle změnit situaci a doplnit své řady, hrozí, že se fronta začne rozpadat, což by mohlo Rusům umožnit postoupit blíže k Kyjevu.

Tato situace klade důraz na urgentní potřebu podpory Ukrajiny ze strany mezinárodního společenství, nejen ve smyslu materiální a vojenské pomoci, ale také v otázce návratu Ukrajinců schopných boje z exilu.