Smrtící nehoda českého magnáta Kellnera odhaluje chyby. Pozůstalí pokračují v právních sporech

Publikováno 14. 5. 2024
foto: instagram.com
foto: instagram.com

Tragická havárie vrtulníku, která se odehrála v březnu 2021 na Aljašce, vzala život českému miliardáři a dalším členům výpravy. Stroj, využívaný pro zimní sporty, se zřítil nedaleko ledovce Knik. Incident odhalil závažné nedostatky v tréninku pilotů a reakci firmy provozující lety. Přeživší člen výpravy popisuje dramatické okamžiky bezprostředně po havárii.

V březnu 2021 došlo k tragické havárii vrtulníku na Aljašce, která měla fatální následky pro českou výpravu. Mezi oběťmi byl i český miliardář, jehož jméno Forbes opakovaně zmiňoval v kontextu nejbohatších lidí v České republice. Vrtulník se zřítil během manévru nad horským hřebenem poblíž ledovce Knik, což vyústilo v ztrátu pěti lidských životů.

Horváth v rozhovoru pro aljašskou stanici potvrdil dřívější informace, že Kellner pád vrtulníku přežil. Horváth ho viděl, jak se pohybuje mimo vrtulník, zatímco on sám byl zablokován uvnitř stroje.

„Tak jsem začal opravdu hlasitě křičet – Haló, Petře, my tady neumíráme! Pojď nám pomoct,“ popisoval situaci po havárii jeden z přeživších, Horváth, který byl po nehodě osm hodin uvězněn v troskách stroje. Přestože se miliardář Kellner na krátký moment objevil v blízkosti vrtulníku, ztratil se v nepřehledné situaci.

foto: instagram.com

Za nehodu mohla podle zprávy Amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB) chyba pilota a jeho neschopnost adekvátně zareagovat na náhlou ztrátu viditelnosti. Kritika směřovala také ke společnosti Soloy Helicopters, která let organizovala. Byla poukázána na „neadekvátní výcvik pilotů“ a nedostatečný dohled ze strany Federálního úřadu pro letectví (FAA).


Pozůstalí po českém miliardáři pokračují v právních sporech se společností Soloy Helicopters, kde tvrdí, že reakce na nehodu byla neadekvátně pozdní. Právní spory a otázky bezpečnosti letů tak zůstávají nadále otevřené.