Tragický příběh Nely Moravcové. Přežila týrání a pokus o sebevraždu. Pak zemřela. Její přátelé posmrtně splnili její sen

Publikováno 24. 3. 2024
foto: Moravcová
foto: instagram.com

V dubnu 2022 přišel svět o Nelu Moravcovou, talentovanou fotografku a malířku, jejíž život byl předčasně ukončen po sérii otřesných událostí. Moravcová se stala obětí brutálního útoku svého souseda, Jiřího Meindla, který ji v listopadu 2017 napadl pod záminkou vrácení dlužných peněz.

Tento čin zahájil spirálu násilí, která vyústila v snahu o sebevraždu a nakonec v její tragický odchod z tohoto světa.

Hluboké šrámy na duši a nezlomný duch

Život Moravcové se změnil 28. listopadu 2017. Tehdy u dveří jejího bytu zazvonil soused Jiří Meindl a tvrdil, že přišel vrátit peníze, které půjčila jeho kamarádovi. Moravcová mu bohužel uvěřila. „Během několika vteřin stál za mnou a pod krkem jsem měla 21 cm dlouhý kuchyňský nůž,“ vylíčila svůj zážitek serveru Donio.cz.

Meindl zatáhl Moravcovou do svého bytu pod záminkou, že si chce promluvit. Pak ji ale brutálně znásilnil. „Ve chvíli, kdy mě znásilňoval pěstmi do obou intimních otvorů, kde jsem měla i řezné rány nožem, kdy mě mlátil a škrtil, jsem si říkala: Nelo, ještě ne… ještě nemůžeš odejít, ještě jsi tady neudělala všechno, co jsi potřebovala,'“ vyprávěla později.


Přestože byl Meindl zatčen a odsouzen k dvaceti letům vězení, Moravcová si z násilného útoku odnesla hluboké šrámy na duši. Její boj s následky útoku a neustálá fyzická bolest ji vedly k pokusu o sebevraždu skokem ze čtvrtého patra, který sice přežila, ale skončila na invalidním vozíku. Později údajně podlehla sepsi a 22. dubna 2022 zemřela.

Poslední velký sen: Vzpomínková kniha

Nyní, po její smrti, se její přátelé a blízcí rozhodli splnit Moravcovou poslední vůli – dokončit a vydat knihu, na které pracovala. Tato kniha je zamýšlena jako pomoc druhým, což bylo vždy její prioritou. Přátelé ji popisují jako „dárek, který si už sama dát nestihla“ a jako způsob, jak uchovat její odkaz a podpořit ty, kteří se mohou ocitnout v podobné situaci.

Odkaz, který přetrvá

Tento příběh není jen připomenutím tragédie, ale i svědectvím o odvaze, síle a nezlomném duchu Nely Moravcové. Její přátelé a blízcí tímto gestem ukazují, že i v nejtemnějších chvílích může láska a přátelství přinést světlo. Ačkoliv Nela již není mezi námi, její příběh a odkaz zůstávají inspirací pro všechny, kteří se s ním setkají.