Dávajte pozor. Za spalování těchto odpadků v kamnech hrozí vysoké pokuty. Děláte tuto chybu také?

Publikováno 23. 4. 2024

Co do kamen nepatří

Zejména v zimním období se stále můžete setkat s páchnoucím černým kouřem, který se rozléhá po vesnici a jehož zdrojem je pálení věcí, které by se pálit neměly. Do kamen nebo krbu by se neměly dávat odpadky, plastové lahve, polystyren nebo dřevo natřené či jinak ošetřené chemickými látkami. Spalováním těchto materiálů se do ovzduší uvolňují toxické a karcinogenní látky.

Jaké jsou tresty za pálení odpadků?

„Pro fyzické osoby je limit 20-50 tisíc korun, v praxi se ale pokuty pohybují v řádech tisíců,“ uvedl Erik Geuss, ředitel České inspekce životního prostředí Hospodářských novin. Podnikatelé a právnické osoby však mohou očekávat pokuty výrazně vyšší. ČIŽP má k dispozici měřící zařízení, které přítomnost nepovoleného prvku v peci odhalí. Pokuty uložené podnikatelům za znečišťování ovzduší se již nyní pohybují v řádech desetitisíců.

smokeFoto by Freepik

V případě, že fyzické osoby spalují v topeništi nevhodné materiály, řeší situaci obec. Jak informoval web LawsProLidi, obecní úřad obce s rozšířenou působností nejprve provozovatele písemně upozorní, že porušuje zákon o ochraně ovzduší, a informuje ho o jeho povinnostech. Pokud se situace opakuje, má inspektor právo vstoupit do vašeho domu a zkontrolovat, zda krb používáte správně.


Nejprve se pokuste dosáhnout sousedské dohody.

Pokud vás tedy soused obtěžuje černým kouřem, můžete situaci řešit. Jako první krok se však obvykle doporučuje sousedská dohoda. Teprve poté byste se měli obrátit s podnětem na místní úřad. Pokud váš soused spaluje nevyhovující materiály v rámci své činnosti, obraťte se na Českou inspekci životního prostředí.