Pamatujete jaké druhy kávy byly za socialismu? Klasický turek! Své místo v srdcích si drží dodnes

Publikováno 24. 4. 2024
Autor:

Omezený výběr za totality

Během komunistické éry, která trvala v Československu až do roku 1989, byla nabídka kávy v obchodech velmi omezená. Zákazníci si mohli vybrat pouze mezi dvěma základními variantami: mletou a nemletou kávou. Tyto kávy byly distribuovány státním podnikem Balírny obchodu, který měl monopol na pražení a distribuci kávy.

Zelenou kávu dovážel státní podnik Koospol, který ji distribuoval do pražíren rozmístěných po celé zemi, například v Praze, Liberci či Bratislavě.

Speciální a alternativní možnosti

Kromě standardních káv byla na trhu dostupná i „Speciál“ káva, která obsahovala výrazně vyšší podíl arabiky a dodávala se většinou čerstvě upražená. Vedle klasické kávy se vyráběla i Melta – čekanková náhrada kávy bez kofeinu, která byla populární zejména mezi dětmi a ve školních jídelnách.

Kávové rituály

V cukrárnách a kavárnách se nejčastěji podával tradiční turek, který byl charakteristický svým silným logrem na dně sklenice. Espresso, moderní způsob přípravy kávy, bylo v Československu dostupné pouze ve vybraných hotelových zařízeních, jako byl například hotel Intercontinental v Praze nebo hotel Thermal v Karlových Varech.


Poválečný vývoj a „coffee to go“

Až do devadesátých let nebyla kultura „coffee to go“ v Československu známa. Rychlou kávu na cestu si lidé začali kupovat až s příchodem překapávačů, které zjednodušily přípravu kávy doma. Tento trend rychle přispěl k rozvoji kávové kultury, která byla dříve omezena pouze na tradiční kavárny a domácí přípravu.

Renesance kaváren po revoluci

Po pádu komunismu v roce 1989 došlo k renesanci českých kaváren, mnohé z nich prošly obnovou a modernizací. Historické kavárny jako pražská Slavia, založená v roce 1884, si však dokázaly udržet své výsadní postavení i během komunistické éry.

Tento historický přehled ukazuje, jak byla kávová kultura v Československu ovlivněna politickými a společenskými změnami, a jak se postupně vyvíjela od omezeného výběru po rozmanitost, kterou nabízejí současné kavárny a coffee shopy.

Espreso jen ve vybraných hotelech

Začátkem 20. století vynalezl Luigi Bezzera espresso. Zjistil, že pro přípravu výborné kávy byl zapotřebí specifický tlak a teplota. Svůj stroj si nechal patentovat. Patent poté o několik málo let později koupil Desiderio Pavoni a do dvou let začal se sériovou výrobou.

Oblíbené espresso se postupně začalo popíjet po celém světě, ale u nás se za minulého režimu servírovalo jen ve vybraných hotelích. „V Praze ho měl v nabídce například hotel Intercontinental a další podniky, kde jste si jej mohli dát, bylo možné spočítat na prstech jedné ruky.

„V nabídce bylo třeba v karlovarském hotelu Thermal,“ vzpomíná servírka Dana Malá, která v 80. letech studovala hotelovou školu v Mariánských Lázních.

Zajímavé, že? Pamatujete si na to i vy?