Počet padělaných bankovek a mincí roste. Díky těmto detailům je můžete rozeznat od pravých. Dávejte si pozor

Publikováno 19. 4. 2024

Vyplatí se proto podívat se, jak bezpečně rozeznat padělanou bankovku nebo minci od falešné. Pokud takovou obdržíte, obraťte se na policii.

Padělání českých bankovek je obtížné, ale dochází k němu

„V roce 2023 se celkový počet padělaných bankovek a mincí oproti roku 2022 zvýšil. Celkem bylo zadrženo 3 539 padělaných a pozměněných českých bankovek a mincí v celkové hodnotě 5,6 milionu Kč,“ uvádí ČNB na svých internetových stránkách. Počet padělaných bankovek a mincí v oběhu se tak více než zdvojnásobil. Je proto důležité vědět, jak rozpoznat padělanou bankovku.

Je třeba poznamenat, že české bankovky jsou chráněny řadou prvků, které patří k nejlepším na světě. Pro padělatele proto není vůbec snadné pravou bankovku napodobit. První, na co je třeba se zaměřit, je samotný papír. Důvodem je jeho specifičnost a to, že se od ostatních druhů papíru liší pouhým dotykem. Není zcela hladký, na lícové straně má v rohu vystouplý pruh.

Obvykle stačí bankovku prozkoumat ve vztahu ke světlu.

Dalším prvkem, který je velmi obtížné padělat, je vodoznak, který je na bankovce viditelný, když je otočena ke světlu. Pod portrétem osobnosti je rovněž vodoznak s nominální hodnotou bankovky. Zkontrolujte také ochranný proužek. Obsahuje mikrotext a u novějších bankovek při naklonění mění barvu.


Foto: Depositphotos

Podívejte se také na symbol krychle. Nachází se v kruhu v pravém rohu bankovky. Pokud se postavíte čelem ke světlu, uvidíte v kruhu písmena „ČR“. V oběhu jsou také padělané mince, nejčastěji dvacetikoruny. Jsou poměrně dobře vyraženy, ale nedokonalé hrany viditelné pouhým okem je prozradí.

Ty je třeba kontrolovat, zejména při přijímání vyšších nominálních hodnot. Pokud v ruce najdete padělané bankovky, odevzdejte je policii. V žádném případě se s nimi nepokoušejte platit, protože byste se dopustili trestného činu.