Základní škola, ze které skočil 15letý Roman, čelí soudnímu sporu. Takhle se do ní pustil otec Romana

Publikováno 15. 4. 2024
Autor:

Cílem školy je omezit medializaci celého případu, neboť podle závěrů opakované psychologické krizové intervence by pokračující negativní medializace mohla mít dlouhodobý a výrazně negativní dopad na studenty.

Škola také poukázala na to, že odborníci nedoporučili vstup Romanova otce do školy. Ředitel školy považuje důvody pro uložení povinnosti zdržet se všech komentářů za opodstatněné, neboť se Romanův otec údajně opakovaně obrací na úřady, média a nezaujatou veřejnost, kterým poskytuje nepravdivé a zavádějící informace, čímž poškozuje dobré jméno školy.

Romanův otec však vnímá tento krok školy jako snahu ho umlčet. Podle jeho slov předcházela smrti jeho syna dlouhodobá šikana. Navíc poukazuje na to, že Romanovi spolužáci natáčeli jeho skok na mobil během vyučování, kdy měli být ve třídě, a na záznamu jsou dokonce slyšet výkřiky povzbuzující Romana ke skoku.

Foto: freepik.com

Otec se obrátil také na Státní školní inspekci s tím, že učitelka se zřejmě snažila Romana zastavit pouze slovně, ale neudělala vše pro to, aby mu v tom zabránila, a následně nezavolala pomoc.Romanovou smrtí se nadále zabývá policie, která případ původně vyšetřovala jako trestný čin zabití, ale v prosinci jej překvalifikovala na účast na sebevraždě. V případě prokázání viny hrozí pachateli trest odnětí svobody v rozmezí od tří do osmi let.


Tento tragický případ vyvolává mnoho otázek ohledně šikany na školách, role učitelů a vedení škol v prevenci a řešení takových situací, ale také ohledně zodpovědnosti spolužáků, kteří byli svědky této události. Je důležité, aby školy měly funkční systémy pro odhalování a řešení ši*any a aby učitelé byli proškoleni, jak v takových situacích postupovat. Zároveň je nezbytné pracovat se studenty na rozvoji empatie, vzájemného respektu a ochoty pomoci druhým v nouzi.