POZOR! Co prozrazují vaše nohy o vašem zdraví? Dejte si pozor na tyto příznaky!

Publikováno 9. 5. 2022
Autor:

Zdeformovaná chodidla:
Jak pociťujete silnou a náhlou bolest v chodidlech a vidíte, jak se vaše prsty pomalu deformují, může to znamenat, že máte DNU. DNA je onemocnění, kdy máte v těle příliš mnoho kyseliny močové.

Koilonychie, nebo takzvané utopené nehty:
Máte-li anémii, tedy nedostatek železa v těle, může se to projevit i na vašich nehtech na nohou. Koilonychie je onemocnění nehtů, kdy se snižuje jejich tvrdost a jsou abnormálně tenké. Může se stát, že začnou ztrácet i svůj tvar – tedy se stanou plochými.

Studené nohy:
Studené nohy nejsou až tak netradiční věc a ne stále musí představovat nějaký problém. Nicméně jsou případy, kdy jsou nohy studené téměř nepřetržitě a nelze je oteplit. Právě to může být případ problémů například se štítnou žlázou, konkrétně s její sníženou aktivitou, která může být propojena s nadměrným homocysteinem, tedy s aminokyselinou, která se pojí se srdečným onemocněním a špatným prokrvením končetin.

Dlouhodobé vředy na chodidle:
Trpíte-li dlouhodobými vředy, tedy otevřenými ranami na noze nebo ekzémy, je velká pravděpodobnost, že se u vás začíná projevovat cukrovka. To je také důvod, proč se tyto rány zvyknou nazývat diabetické rány.

Žluté nehty:
Mírně otečou palce na nohou a žluté nehty. To může být příznakem houbové infekce. Špatná hygiena je hlavním důvodem tohoto onemocnění. Také je tato infekce spojována se špatnou, neprodyšnou obuví, kde se množí bakterie.

Šupinaté nohy:
Suché, šupinaté a podrážděné ložiskách na chodidlech jsou projevy zánětlivého onemocnění, které postihují zejména chodidla a kůži mezi prsty. Občas se kromě suché a červené pokožky mohou objevit i malé puchýřky. Tento zánět je většinou vyvolán infekcí, způsobenou houbami, které se nazývají „tinea pedis“, které se rozšiřují zejména ve veřejných prostorách, jako je například plovárna, sauny, veřejné sprchy nebo koupaliště.

Citlivost končetin:
Pokud trpíte cukrovkou, může se u vás vyskytnout takzvaná neuropatie. Je to nemoc nervů, které slouží ke komunikaci mezi tělem a mozkem. Jejich úkolem je vnímat doteky, pohyby, vidět a slyšet. Pokud se tyto nervy poškodí, můžete cítit bolesti celého těla, ale hlavně citlivost vašich končetin.

Bolavé klouby:
Bolavé klouby jsou spojovány s revmatickou artrózou. Je to stav, kdy vás vlastní imunitní systém napadá vlastní tělová tkáň. Většinou se to projevuje otokem končetin, což vede až k deformitě končetin a kloubů.

Červená a bolestivá chodidla:
Tento příznak se pojí s žilní trombózou a proto pokud pociťujete bolest chodidla, vidíte jak se vám stále více a více červená a pociťujete, že vaše chodidlo je měkčí, měli byste urychleně vyhledat lékaře. Trombóza je stav, kdy se vám v krvi vytvoří sraženina, která brání plynulému fungování cévní soustavy. Tehdy dochází k otokům končetin, protože nohy nejsou dostatečně prokrveny. Pokud se však tato sraženina uvolní, může pokračovat až do plic a potom nastane takzvaná plicní embolie, která může vést až ke smrti.

Prsty, které mění barvu:
Prsty, které mění barvu, jsou projevem Raynaudovy choroby. Je to cévní onemocnění, která vzniká na základě poruchy cévního systému. Příznakem této choroby není jen změna barvy prstů, ale také velká citlivost chodidel na chlad či teplo. Při takové změně teploty dochází také ke změně barev prstů. Nejprve jsou bílé, potom zmodrají a po přizpůsobení se teplotě dostávají svoji barvu.


Paličkové prsty:
Pod pojmem paličkové prsty je třeba si představit změny v oblasti špičky nohy. Tedy nehty a prsty. Tyto změny mohou být například zaoblení nehtů a zároveň zakřivení nehtů směrem dolů, změkčení nehtů nebo zvětšení špiček prstů.

Není moc jasné při jakém onemocnění se vyskytují tyto problémy, avšak určitě onemocnění aktivují složky v krevním oběhu, které posilují plíce a dýchací cesty. Jedná se například o rakovinu plic, plicní fibrózu nebo bronchitidu.

Přečetli jste si článek až do konce? Zaujal Vás? Potom můžete práci redaktora odměnit tím, že dáte článku na Facebooku lajk nebo jej budete sdílet děkujeme.

Upozornění: Tento článek má pouze informační charakter a jedná se o překlad ze zahraničních webů. Nenahrazuje lékařskou léčbu, vyšetření lékařem ani konzultaci jiným odborným zdravotnickým pracovníkem. Příspěvky mohou obsahovat informace, které se neshodují s názory redakce.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají odpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku.
Přestože jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

zdroj: bajecnezeny.sk



Doporučené k přečtení: